-A A +A

"niezależnie od wieku, ciesz się życiem człowieku"

Bezpłatna pomoc prawna

Na terenie miasta Rybnika funkcjonuje 6 punktów darmowych porad prawnych.

Szczegóły dotyczące beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej, dziedzin prawa oraz form udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej dostępne są na miejskiej stronie internetowej pod linkiem:

www.Rybnik.eu

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /home/it-system/ftp/sites/mdps-rybnik/www/includes/menu.inc).

Od grudnia ubiegłego roku, razem z Biblioteką Miejską w Rybniku oraz dziećmi z Placówki Wsparcia Dziennego w Paruszowcu realizowaliśmy projekt „Bajki – słuchajki, czyli technologia łączy pokolenia”.

Projekt został wybrany do realizacji w konkursie Seniorzy w akcji.

 Akcja ta to ogólnopolski konkurs na projekt społeczny, organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Pomysłodawczynią i animatorką projektu była pani Joanna Bulanda, a koordynatorem projektu ze strony PiMBP pani Bogumiła Ziółko – Napieralska.

Uczestnicy projektu – rybniccy Seniorzy, dzieci, młodzież i wolontariusze – w ramach współpracy międzypokoleniowej tworzyli ilustrowane audiobooki.

Seniorzy nie tylko z naszego Domu, ale i uczestnicy Klubu Seniora w Rybniku – Paruszowcu czytali bajki,  inspirując lekturą dzieci i młodzież do zilustrowania audiobooków.

Wszystko to z technikami komputerowymi w tle, wykorzystywanymi na poszczególnych etapach tworzenia audiobooków .

Efektem końcowym tego projektu społecznego  miało być nagranie w  profesjonalnym studiu  płyty DVD z bajkami  czyli ilustrowanych audiobooków.

Wszystko, co było zaplanowane zostało zrealizowane i 26 maja w Bibliotece Miejskiej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu z wręczeniem uczestnikom gotowych, jeszcze ciepłych płyt DVD.

Nasi Mieszkańcy byli bardzo zaangażowani

w  projekt. Chętnie  uczestniczyli w spotkaniach z panią Joanną, innymi Seniorami i dziećmi. Bardzo im dziękujemy  i przedstawiamy naszych bohaterów, którzy użyczyli swojego głosu bohaterom bajek:

- pani Kozielska Gertruda

- pani Noras Wanda

- pani Ukowska Gertruda

- pan Kunka Zdzisław

Szczególne podziękowanie składamy też pani kierownik działu terapeutyczno – socjalnego Annie Gorzowskiej, która nie tylko czytała, ale wykonała  bardzo dużo pięknych ilustracji do wybranych bajek.

A już specjalne podziękowania od „całej ekipy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej” kieruję do pań Joanny Bulandry i Bogumiły Ziółko – Napieralskiej , które pokazały nam inny sposób poznawania bajkowych bohaterów – udzielenia im swojego głosu, ukazanie  reakcji na spotykające ich przygody, wręcz wcielenia się w nich i to wszystko przed mikrofonem i ze świadomością, by wypaść autentycznie- to było niesamowite.

 Dziękujemy też dzieciom za te cudowne, międzypokoleniowe spotkania!

Sama również uczestniczyłam w nagraniu bajki i uważam, że była to ciekawa, kolorowa przygoda, którą długo wszyscy będziemy pamiętać!   

Lidia Husak

hooked-controller