Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej

Utworzono dnia 07.05.2024

Tytuł projektu: "OGRANICZANIA OBCIĄŻENIA UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO U OPIEKUNÓW W MIEJSKIM DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W RYBNIKU"

Cel główny
Ograniczanie obciążenia związanego ze sposobem wykonywania pracy zawodowej na stanowisku opiekuna na 1 piętrze Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku.
Ze względu na specyfikę pracy w opiece nad osobami przewlekle somatycznie chorymi i osobami w wieku podeszłym związanymi z koniecznością wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych szczególnie trudnych do przeprowadzenia u osób leżących z nadwagą (zmiany pampersów, mycie, pielęgnacja, działania rehabilitacyjne) niezwykle ważne jest wdrażanie nowych rozwiązań wpływających na zmniejszenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Takim rozwiązaniem jest podnośnik sufitowy, który może wprowadzić mechanizację i poprawić ergonomię pracy opiekuna.

Zapobieganie przeciążeniom mięśniowo-stawowym , które długotrwale nakładające się prowadzą do mikrourazów i kontuzji, a w konsekwencji do niezdolności do pracy - absencji, która wpływa na obniżenie jakości świadczonych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych dla 150 seniorów zamieszkujących całodobowo MDPS. Ograniczenie ilości personelu powodują dodatkowe obciążenie dla osób pozostających w pracy, które muszą świadczyć w zmniejszonym składzie dla niezmienionej liczby seniorów. Podczas pracy statycznej (wysiłku statycznego), gdy mięśnie pozostają długo i w napięciu, w pozycji wymuszonej co, prowadzi do niedokrwienia mięśni, a co za tym idzie, do ich zmęczenia i zmniejszenia efektywności działania.


Montaż podnośnika sufitowego wraz z oszynowaniem w pokoju u mieszkańca MDPS to doskonały sposób na poprawę ergonomii pracy pracowników opiekujących się seniorami. Obecnie ciężka praca fizyczna, związana z podnoszeniem i przenoszeniem mieszkańców, jest bardzo obciążająca dla układu ruchu pracowników, a w dłuższej perspektywie prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców, kręgosłupa i stawów.

Poprawa standardów pracy personelu, poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. Ochrona pracowników oraz ograniczenie negatywnych skutków wielokrotnego podnoszenia i transferu mieszkańców w trudnych sytuacjach zdrowotnych. Zakup sprzętu poprawiającego ergonomię pracy wpłynie na zwiększenie wsparcia pozwalającego na pozostawanie przez pracowników w zatrudnieniu. Minimalizowanie zagrożeń zaburzeń mięśniowo-szkieletowych w związku z powtarzającą się pracą, to głównie działania na rzecz zmniejszenia ryzyka chorób zawodowych i działań na rzecz pracowników pracujących w warunkach zagrażających zdrowiu.